Powrót na stronę głwną Firmy Ogłoszenia

  

  


Chcesz aby potencjalni klienci od razu weszli na Twoją stronę?
Reklama w stylu bannerów: niewielki koszt, pierwsze spojrzenie
Wiecej informacji - tel.: 0 (...) 18 20 127 51, regle@regle.pl
Wirtualny przewodnik po trasie:

 

(kliknij na przycisk).

       

     Morskie Oko to prawdziwa mekka dla turystów z całego kraju. Przekonamy się o tym z pewnością odwiedzając je w słoneczny dzień. Do Morskiego Oka wiedzie szosa poprowadzona początkowo Doliną Białki, potem Doliną Rybiego Potoku.  Szacuje się, że każdego roku do Morskiego Oka dociera ponad milion osób.

 

Początek naszej trasy stanowi polana Palenica Białczańska  Znajduje się tutaj bardzo obszerny parking, który jednak w najbardziej ruchliwe dni bywa przepełniony. Za bramką z kasą biletową TPN, rozpoczyna się asfaltowa droga zamknięta dla ruchu samochodowego.
   

 
 

 

 Szosa do Morskiego Oka została zbudowana na przełomie XIX i XX w.   Po II Wojnie Światowej, w latach 1956-62, drogę poddano modernizacji. W przeszłości można było nią dojechać aż do Włosienicy, zaledwie kilkaset metrów od Morskiego Oka, ale już od kilkunastu lat ruch ten został wstrzymany częściowo ze względu na uszkodzenia drogi, a częściowo ze względów ekologicznych. Jeśli chcemy jednak uniknąć spaceru można skorzystać z oczekujących tutaj wozów z zaprzęgiem konnym  dojeżdżających do oddalonej o 7,5 km Włosienicy. 

 
 

 Po opuszczeniu Palenicy Białczańskiej podążamy asfaltową drogą otoczeni świerkowymi lasami. Po lewej stronie płynie, chwilami widoczny, graniczny Potok Białka. Miejscami,  tam gdzie droga wije się ostrymi zakrętami, możemy opuścić asfaltową drogę i wybrać wytyczoną w lesie oznakowaną ścieżkę omijającą łuk zakrętu. Będziemy także mijali na całej trasie specjalnie oznakowane i opisane punkty widokowe. Na początku naszej wycieczki napotkamy punkt widokowy na najwyższe szczyty tatrzańskie z Gerlachem (2655 m n.p.m.) na czele, górującym nad U-kształtną rynną Doliny Białej Wody.
       
 

Wodogrzmoty Mickiewicza

Po przebyciu około trzech kilometrów docieramy do Wodogrzmotów Mickiewicza.

Wodogrzmoty Mickiewicza, tworzą trzy kaskady Potoku Roztoki, Wyżni, Pośredni i Niżni.

Pośrednią kaskadę możemy zobaczyć z mostu, przez który przechodzimy. Dalej Potok Roztoka wpada do granicznej rzeki, Białka.

 

 

       
 

    Włosienica     

   Po przebyciu ponad siedmiu kilometrów od Palenicy Białczańskiej docieramy do Włosienicy. W niedalekiej przeszłości to tutaj dojeżdżały i parkowały autobusy przywożące turystów do Morskiego Oka. Dzisiaj parkują tutaj powozy konne. Roztacza się z tego miejsca wspaniały widok na majestatyczne szczyty otaczające Morskie Oko od którego dzieli nas jeszcze około półtora kilometra łagodnie wznoszącą się asfaltową drogą poprzez powoli zanikający, w miarę zbliżania się do Morskiego Oka, las.

       
 

Na początku tej drogi mijamy sporej wielkości budynek mieszczący punkty gastronomiczne.

       
       Morskie Oko.

  Morskie Oko (Rybi Staw) to najpiękniejsze jezioro Polskich Tatr, a zarazem największe jezioro tatrzańskie o powierzchni 34.54 ha, głębokość 50.8 m leży na wysokości 1393 m n.p.m. Całe otoczenie doliny zbudowane jest z granitów. W jej rzeźbie i ukształtowaniu szczególnie mocno rzucają się w oczy ślady pracy lodowców: kotły w trój piętrowym układzie, podcięcia zboczy, ogładzenia skał, usypiska moren bocznych.

 

 

Schronisko nad Morskim Okiem zbudowane zostało po stronie północnej jeziora na wale moreny, jest najpiękniejszym w Tatrach przykładem moreny czołowej, a kocioł Czarnego Stawu  najklasyczniejszym karem polodowcowym. Dolina Rybiego Potoku stanowi jedyny, w Polsce obszar, na którym występują piętra roślinne od regla dolnego po środowisko turni. Szata leśna na zboczach sięga po 1600 m n.p.m., na dnie doliny po 1400 m n.p.m. prezentuje tutaj wszystkie typy górnej granicy. Szczególnie cenne dla nauki są zachowane w stanie pierwotnym górno - reglowe bory świerkowo - limbowe.
       
 

Schronisko Morskie Oko to jeden z wielu znakomitych punktów wypadowych w najwyższą część Tatr po stronie polskiej. Stąd prowadzi kilka szlaków turystycznych; szlak na Rysy który przechodzi na stronę Słowacką, przełęcz pod Chłopkiem (dla ambitnych) oraz szlak prowadzący przez Szpiglasową Przełęcz do Doliny Pięciu Stawów Polskich.

       
 

Z okolicy schroniska roztaczają się wspaniałe widoki na pobliskie grzbiety. Stronę wschodnią tworzy grań Siedmiu Granatów która podążając na południe poprzez Żabie szczyty tworzy kulminacje na Rysach (2499m n.p.m.). Południową bardzo potężną i majestatyczną ścianę tworzą Mięguszowieckie szczyty (2438m n.p.m.).

       
Natomiast północno wschodnią grań tworzy Opalone i Miedziane. Ku kotlinie jeziora otwierają się z dwu stron boczne nisze skalne: zachodnia nosi nazwę Dolinki za Mnichem, na dnie południowo - wschodniej leży Czarny Staw, mniejszy nieco od Morskiego Oka i dzikością otoczenia ostro z nim kontrastujący.  

 

W obrębie zachodniej części masywu szczytów Mięguszowieckich znajduje się jeden z najbardziej znanych wspinaczkowych szczytów - Mnich (2070m n.p.m.).
   
Copyright@2003 Regle S.C.        Zakopane  Hotele. Zakopane i Podhale. Serwis turystyczny .