Powrót na stronę głwną Firmy Ogłoszenia

  

  


Chcesz aby potencjalni klienci od razu weszli na Twoją stronę?
Reklama w stylu bannerów: niewielki koszt, pierwsze spojrzenie
Wiecej informacji - tel.: 0 (...) 18 20 127 51, regle@regle.pl   

Aby uruchomić pokaz poprzez aplet Javy  należy zainstalować JRE ze strony www.sun.com oraz opcja w IE - Narzędzia - Opcje Internetowe - Zaawansowane musi zostać uaktywnione 'Java Sun'

Dolina Chochołowska znajduje się w obrębie Tatr Zachodnich. Jest to najdłuższa i największa z pośród dolin polskiej części Tatr (35,5 km2). Licząca ok. 10 km długości Dolina Chochołowska posiada liczne mniejsze, boczne, odgałęziające się dolinki. W 4 - kilometrowym dolnym odcinku tworzy głęboki parów, ku któremu uchodzi z obu stron 8 dolinek bocznych. Górna część rozdziela się na wysokości 1040 m n.p.m. w 3 ramiona.

 

 

 

W całym otoczeniu dominuje Szczyt Starorobociański (2176 m n.p.m.). Krajobrazowi ton nadają kopiaste wierchy, niżej wystrzelają ze zboczy wapienne turnie, których biel żywo kontrastuje z płaszczem świerkowych lasów. Posiada rzeźbę zarówno krasową jak i polodowcową (pn. część), jęzory lodowe docierały do Wyżniej Bramy, a tworzyły się w kotłach pod Wołowcem, Jarząbczym i Starorobociańskim. W obrębie tej doliny występują tak charakterystyczne elementy rzeźby krasowej jak: wywierzyska potoków, zwężenia zwane bramami, obszerne polany, skałki wapienne. Obszar tej doliny porasta również pierwotny las górnoreglowy.

     
Dolina Chochołowska to znakomity teren na pieszą wędrówkę. Łagodna trasa, wzdłuż której możemy zobaczyć stare zabytkowe szałasy, tablice upamiętniającą wizytę papieża oraz powstania antyaustriackiego.

Wędrówkę wzdłuż Doliny Chochołowskiej rozpoczynamy od Siwej Polany. Początek doliny jest bardzo rozłożysty i szeroki. Trasa wzdłuż doliny na początku biegnie drogą asfaltową a następnie kamienistą ale dobrze ubitą aż do schroniska na Polanie Chochołowskiej. Wycieczka tą trasą jest ładna, interesująca a przy tym nieuciążliwa.
     

 Pod względem przyrodniczym najciekawszy rejon stanowi zachodnie zamknięcie wylotu doliny, okolica Korycisk i Siwiańskich Turni. Mamy tu piękne przykłady krajobrazu dolomitowego oraz bogate florystycznie partie lasu dolnoreglowego z bukiem i jodłą, a wśród nich największe w Tatrach Polskich skupienie sosny zwyczajnej. Tu znajduje się główna w Tatrach Zachodnich ostoja jelenia.

     

 Polany na dnie doliny w marcu pokrywają się łanami krokusów; z których Dolina Chochołowska szczególnie słynie. W odległości ok. 2,5 km od wylotu doliny znajduje się polana Huciska. Jest to znaczne rozszerzenie doliny. Posuwając się dalej w głąb doliny napotykamy jedne z wielu charakterystycznych form krasowych w tej dolinie - Niżnią Bramę Chochołowską tworzącą charakterystyczne zwężenia po którym mamy rozszerzenie w postaci polanki Pod  Jawory.

Wędrując dalej w górę doliny napotykamy Wyżnią Bramę Chochołowską za którą Dolina Chochołowska rozwidla się i ku południowi odchodzi Dolina Starorobociańska natomiast główna oś doliny skręca ku południowemu - zachodowi. Podążając dalej mijamy Polanę Trzydniówki, tutaj znajduje się początek szlaku który prowadzi na Trzydniowiański Wierch. Na łagodnej pochyłości pod stokiem Bobrowca (1663 m n.p.m.) leży wśród lasów Polana Chochołowska (1090-1150 m n.p.m.) jedna z największych i najładniejszych w Tatrach na której zbudowany jest Schronisko Chochołowskie. Wzdłuż drogi ciągną się szopy i szałasy, tworząc pasterską "wieś letnią". W połowie kwietnia cała łąka pokrywa się łanami krokusów.

 
Copyright@2003 Regle S.C.        Zakopane  Hotele. Zakopane i Podhale. Serwis turystyczny .